fbpx Ogólnopolska konferencja naukowa „WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ W JĘZYKU I KULTURZE” | Faculty of Mathematics, Physics and Informatics

Ogólnopolska konferencja naukowa „WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ W JĘZYKU I KULTURZE”

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk
08/10/2015 - 09:00 to 09/10/2015 - 16:00

Ogólnopolska konferencja naukowa
„WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ W JĘZYKU I KULTURZE”
Gdańsk, 8–9 października 2015 r.
Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
Strona http://konferencja.wolnosc.solidarnosc.ug.edu.pl
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wolność i Solidarność w języku i kulturze”, która odbędzie się w dniach 8–9 października 2015 r. w Gdańsku. Konferencja organizowana jest przez pracowników naukowych Katedry Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz doktorantów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przy współudziale Europejskiego Centrum Solidarności. Objęli ją patronatem honorowym: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska i Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Konferencja ma uczcić dwie ważne dla gdańszczan, ale także dla mieszkańców innych regionów Polski, rocznice – 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i powrotu Gdańska do Macierzy (1945) oraz 35. rocznicę strajków sierpniowych (1980).
Spotkanie będzie się składało z dwóch części. Pierwsza z nich przyjmie uroczysty charakter i skierowana zostanie do bardzo szerokiego grona odbiorców (obrady toczyć się będą w sali konferencyjnej Europejskiego Centrum Solidarności mieszczącej 430 osób). Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać wystąpień powszechnie znanych i cenionych przedstawicieli życia naukowego, społecznego i kulturalnego. Zwiedzą też wystawę stałą w ECS. Drugiego dnia przeniesiemy się do nowo wybudowanego gmachu Wydziału Filologicznego UG, gdzie odbędą się obrady plenarne i w sekcjach. Referentami będą specjaliści językoznawcy i doktoranci z różnych ośrodków Polski.
Planowana tematyka ogólnopolskiej konferencji naukowej Wolność i solidarność w języku i kulturze
1. Wolność i solidarność jako wartości; językowy obraz wolności lub/i solidarności w tekstach (artystycznych, publicystycznych, wspomnieniowych itp.); językowy obraz wolności i/lub solidarności w języku różnych grup społecznych (mieszkańców wsi, młodzieży itd.)
2. Wolność i/lub solidarność w literaturze, teatrze i filmie
3. Wolność i solidarność w języku; granice wolności w języku; między wolnością a poprawnością językową; wolność i solidarność w języku mediów, polityków, Kościoła itd.
4. Polszczyzna czasów wolności – język polski po 1989 r.
5. Sytuacja kaszubszczyzny w okresie po 1989 r.
6. Język „Solidarności” dawniej i dziś; wartościowanie i emocje w tekstach okresu „Solidarności”; perswazja językowa w tekstach okresu „Solidarności”; świat wartości w wypowiedziach Lecha Wałęsy i innych działaczy „Solidarności”; opozycja swoi i obcy w tekstach z lat 1980–1989.
7. Językowy obraz „Solidarności” w tekstach
8. Językowy obraz Gdańska jako miasta wolności i kolebki „Solidarności”; obraz Gdańska i gdańszczan we wspomnieniach dotyczących strajków sierpniowych; Pomorze wobec „Solidarności” i solidarności; okres „Solidarności” w prasie pomorskiej (oficjalnej i podziemnej)
Inne zagadnienia związane z nadrzędnym tematem konferencji.